Leerplicht en kwalificatieplicht
Kinderen en jongeren zijn vanaf hun 5de jaar tot en met het schooljaar waarin ze 16 jaar worden leerplichtig. Daarna geldt de kwalificatieplicht. Een jongere is kwalificatieplichtig tot zijn/haar 18de verjaardag. Klik voor meer informatie op onderstaande links:
Wat is leerplicht?
De leerplichtwet
Wat is kwalificatieplicht?
Meer informatie
Wat is leerplicht?
Alle kinderen en jongeren die in Nederland wonen, zijn vanaf hun 5e jaar leerplichtig: ze moeten dan verplicht naar school. Wanneer een kind 4 jaar wordt, mag het naar school. Wanneer een kind 5 jaar is, moet het naar school. Jongeren zijn volledig leerplichtig tot en met het schooljaar waarin ze 16 jaar worden. Daarna zijn zij 'kwalificatieplichtig'.
De leerplichtwet
Alle kinderen hebben het recht, maar ook de plicht om onderwijs te volgen. In de leerplichtwet staan de verantwoordelijkheden van alle betrokkenen beschreven. Volgens deze wet hebben ouders, de scholen en de gemeenten allemaal hun eigen taak.
Ouders en verzorgers zijn verplicht hun kind in te schrijven op een school. Ze zijn er verantwoordelijk voor dat hun kind ook echt naar school gaat tot zijn of haar 18e verjaardag. Kinderen zijn vanaf hun 12de ook zelf verantwoordelijk voor hun schoolgang.
Als leerlingen zonder toestemming wegblijven van school, moet de school een melding doen bij de gemeente. De leerplichtambtenaar komt dan in actie.
Wat is kwalificatieplicht?
Vanaf 1 augustus 2007 geldt de kwalificatieplicht. Jongeren die 16 jaar zijn geworden, kunnen nog niet stoppen met school: zij zijn namelijk nog 'kwalificatieplichtig'. Dat betekent dat zij een startkwalificatie moeten halen. Een startkwalificatie is minimaal een mbo-diploma niveau 2 of een havo-, of vwo-diploma. Een jongere is kwalificatieplicht tot zijn/haar 18de verjaardag.
Voor sommige jongeren is het halen van een startkwalificatie niet haalbaar. Er geldt een vrijstelling voor:
- Jongeren die afkomstig zijn van het praktijkonderwijs en een getuigschrift of een schooldiploma hebben.
- Zeer moeilijk lerende kinderen en kinderen met een meervoudige functiebeperking.
De kwalificatieplicht betekent niet dat jongeren vijf dagen per week naar school moeten gaan. Het is ook mogelijk om onderwijs te volgen via een combinatie van werken en leren, zoals de beroepsbegeleidende leerweg (BBL) in het mbo. Bij deze leerweg gaat een jongere, 3 of 4 dagen per week, via een leerwerkovereenkomst aan de slag bij een werkgever en volgt dan 1 of 2 dagen onderwijs.
Een startkwalificatie zorgt voor een goede start op de arbeidsmarkt. Het vergroot de kans op het vinden en houden van een baan.
Meer informatie
Download de brochure voor meer informatie over Leerplicht/RMC.


