Sinds januari 2026 vindt er een grootschalige renovatie plaats bij Café Le Journal aan de Neude. Hierbij worden ook nieuwe ondergrondse ruimtes gerealiseerd. De rennovatie van het café biedt een unieke kans om de geschiedenis van deze historische plek aan de Neude te onderzoeken. De graafwerkzaamheden worden dan ook begeleid door archeologen van afdeling Erfgoed van gemeente Utrecht. Daarbij zijn diverse bijzondere bouwkundige vondsten gedaan, zoals de funderingen en kelders van verschillende middeleeuwse huizen, en een natuurstenen beeld, die al die tijd onder Café Le Journal hebben gelegen.
De archeologen hebben funderingen en kelders van verschillende middeleeuwse huizen gevonden. Ook zijn er diverse beerputten, putten waar het toilet op uit kwam en waar afval in werd gegooid, uit de veertiende tot en met de achttiende eeuw tevoorschijn gekomen. Ook gooiden mensen kapot servies, etensresten of andere spullen in zo'n put. De inhoud van de put vertelt ons veel over hoe mensen vroeger leefden, en met resultaat: er zijn veel losse spullen gevonden, zoals muntjes, aardewerk, tegeltjes, en een klein beeldje van natuursteen. Dit beeldje heeft waarschijnlijk ooit op een gevel of dak gestaan, bijvoorbeeld als onderdeel van een wapenschild met een leeuw.
Van moerassige laagte tot markt
De Neude begon ooit als een natte, moerassige laagte waar Rijn en Vecht hun klei en zand achterlieten. Dit is ook terug te zien in de naam Neude, die is afgeleid van het woord Node, wat ‘moerassige laagte’ betekent. Vanaf de 12e eeuw werd het gebied langzaam opgehoogd en verdeeld, waarna in de 13e eeuw de eerste huizen verschenen. Wat ooit een drassig rivierenlandschap was, groeide uit tot een dichtbebouwd stadsgebied. In de bodem liggen nog altijd sporen van dat verleden: houten constructies, muren, kelders en alledaagse resten zoals haarden, water- en beerputten die iets vertellen over het leven van vroeger. Vorig jaar werd op het plein nog een grote openbare waterput uit de 16e eeuw gevonden.
Rik van der Graaf, wethouder Erfgoed: “Deze vondsten laten opnieuw zien hoe waardevol archeologisch onderzoek is wanneer we onze stad verder ontwikkelen. Elke keer dat we iets bijzonders uit de bodem naar boven halen, leren we weer een stukje meer over het Utrecht waar we nu met zoveel plezier wonen. En wat misschien wel het mooiste is: zelfs met dit soort ontdekkingen blijft er nog zoveel verborgen onder onze voeten. Het voelt echt als een voorrecht om in een stad te leven met zo’n rijk verleden."
Voortgang
De komende weken graven de archeologen verder. De verwachting is dat er nog veel meer, en mogelijk ook veel oudere, sporen worden gevonden. De voortgang van de opgravingen en nieuwe ontdekkingen zijn te volgen via een speciale website: Archeologie Neude | gemeente Utrecht
Hulp en contact – Gemeente Utrecht
Bezoekadres
Stadsplateau 1
3521 AZ Utrecht
Postadres
Postbus 16200
3500 CE Utrecht