Sluiting 24-uursroute door winkelcentrum Hoog Catharijne
De 24-uursroute door winkelcentrum Hoog Catharijne, die de binnenstad met het stationsgebied van Utrecht verbindt, wordt binnenkort tussen 00.00 uur en 06.00 uur afgesloten. De afgelopen maanden is de nachtelijke overlast in het winkelcentrum sterk toegenomen. Met de nachtsluiting wil de gemeente deze overlast tegengaan. De nachtsluiting geldt minimaal voor een jaar.
Op dit moment is de route door Hoog Catharijne in de nacht toegankelijk zodat voetgangers ook buiten de openingstijden van de winkels snel de binnenstad en het station kunnen bereiken. Het afgelopen half jaar is deze locatie in de nacht vanwege de centrale ligging ook een aantrekkelijke ontmoetingsplek en hangplek geworden, juist ook voor personen die afkomstig zijn van buiten Utrecht. Het aantal incidenten is toegenomen en er is sprake van alcohol- en drugsgebruik, diefstal, dealen en ernstige vervuiling. Dit in combinatie met onderlinge vechtpartijen zorgt voor een grimmige sfeer in het winkelcentrum.
Burgemeester Sharon Dijksma: “Het is ingrijpend dat een maatregel als deze nodig is, maar veiligheid voor onze inwoners, bezoekers en iedereen die zich bezighoudt met de openbare orde in Hoog Catharijne staat voorop. We hebben de afgelopen tijd meerdere keren aandacht gevraagd voor de problemen in het stationsgebied van Utrecht. Een oplossing zou namelijk kunnen liggen bij een betere landelijke aanpak waarbij aandacht is voor zowel veiligheid als zorg, met name voor overlastgevende vreemdelingen. We roepen het demissionaire kabinet en de Tweede Kamer op om hier met ons aan te blijven werken en deze aanpak niet stil te laten vallen.”
Groep overlastgevers
De groep die overlast veroorzaakt bestaat uit zo’n 30 tot 50 personen. Het is een fluïde groep die bestaat uit Utrechtse inwoners, personen uit Oost-Europa, Noord-Afrika en het Midden-Oosten. Met name de toename van het aantal minderjarige en jongvolwassene Syrische en Algerijnse jongeren zorgt de laatste tijd voor veel problemen.
Monitoring
Met de algehele nachtsluiting van Hoog Catharijne wil de gemeente grip krijgen op de overlast. Uiteraard wordt er goed gemonitord of door de sluiting elders in de stad een waterbedeffect ontstaat. Met het pakket aan maatregelen dat we nu al inzetten, kunnen we snel inspelen op signalen van nieuwe overlastlocaties. Hierbij blijft onze aanpak een combinatie van repressie en zorg.
Vervolg
De exacte ingangsdatum van de sluiting is nu nog niet bekend. Voor het afsluiten van de route door Hoog Catharijne, moet namelijk worden afgeweken van het bestemmingsplan. Hiervoor moet een vergunning worden aangevraagd. De aanvraag wordt op korte termijn ingediend door de eigenaar van Hoog Catharijne en door de gemeente behandeld. Zodra er zicht is op een ingangsdatum van de sluiting, wordt hierover gecommuniceerd. Vanaf dat moment worden ook inwoners en reizigers actief over de sluiting en alternatieve routes geïnformeerd.
Hulp en contact Gemeente Utrecht
Bezoekadres
Stadsplateau 1
3521 AZ Utrecht
Postadres
Postbus 16200
3500 CE Utrecht