Voormalig Pieter Baan Centrum opnieuw ontwikkelen

Fase project:
in voorbereiding

Geplande bouw:
2028

Het vroegere Pieter Baan Centrum (PBC) aan de Gansstraat 164-170 krijgt een nieuwe bestemming. 

In januari 2024 kreeg dit project een nieuwe ontwikkelaar. De ontwikkelaar werkt de plannen verder uit. Een klankbordgroep van omwonenden denkt mee.

Wat is het plan?

Het Pieter Baan Centrum gaat ruimte bieden voor:

  • woningen voor verschillende doelgroepen
  • werken
  • cultuur/broedplaats (plek om uw ideeën uit te werken)
  • horeca

Deze plek opent zich naar de omgeving, met verschillende plekken voor ontmoeting. De geschiedenis blijft bewaard in een deel van de gebouwen. De gevangenismuur blijft bijvoorbeeld zichtbaar. De oever van de Kromme Rijn wordt groener en beter toegankelijk. Je kunt straks op deze plek wonen of werken, maar ook wandelen of iets eten of drinken.

Lees meer over de huidige activiteiten en verhuur 

Voorgestelde aanpassingen 

In 2021 is in eisen en wensen voor het plan (Stedenbouwkundig Programma van Eisen) beschreven hoe de verbouw en nieuwbouw van het voormalig Pieter Baancentrum eruit gaat zien. De ontwikkelaar wil nu een paar dingen aanpassen om het plan te verbeteren, goed uit te kunnen voeren en betaalbaar te houden. De broedplaats in het huis van bewaring blijft in ieder geval onderdeel van de plannen. Het wordt nu al gebruikt door huurders.

Hieronder staan de voorgestelde aanpassingen. Deze zijn besproken met de gemeente en de klankbordgroep van omwonenden. De gemeenteraad gaat hierover besluiten. 

  • De geheel ondergrondse parkeergarage vervangen door een half verdiepte garage met 2 lagen. Het aantal parkeerplaatsen nog berekenen. Er komt in ieder geval ruimte voor fietsparkeren en eventueel deelmobiliteit.
  • Er komt een inrit aan de Gansstraat.  
  • De bouwhoogte van de nieuwbouw gebouwen verhogen van 22 naar 23 meter (het lage deel) en van maximaal 32 naar maximaal 35 meter voor het hoge deel.
  • Het volume van de gebouwen neemt toe, het aandeel wonen vergroten van 10.000 m2 naar 11.300 m2.
  • Er komen 132 woningen in het plan. De verdeling van de woningtypes aanpassen:
    • sociale huur 35% wordt 40%  (samen met 25% speciale doelgroep begeleid wonen jongeren)
    • middenhuur 30% wordt betaalbare koop 25% (maximaal 405.000)
    • vrije sector koop of huur blijft 35%

Planning

Wanneer gebeurt wat?
WanneerWat
10 juli 2025Besluit gemeenteraad over verdere uitwerking van het plan met een paar afwijkingen op de eisen en wensen voor het plan
Tweede helft 2025Ontwerpen van gebouwen en openbare ruimte
2026Regels voor het gebied (omgevingsplan) opstellen
2027Fase voorbereiding
2028Start bouw

Wat is al gebeurd?

  • 8 mei 2025: informatiebijeenkomst.
  • Januari 2025: bijeenkomst klankbordgroep.
  • Juni 2024: bijeenkomst klankbordgroep.
  • Januari 2024: Loostad Vastgoedontwikkeling neemt het project over.
  • 20 juni 2023: informatieavond nieuwe ontwikkeling.
  • November 2022: projectontwikkelaar KondorWessels Vastgoed wordt de nieuwe eigenaar.
  • Januari - september 2022: procedure verkoop door Rijksvastgoedbedrijf.
  • 16 december 2021: vaststellen eisen en wensen voor het plan door de gemeenteraad. Samen met de vorige eigenaar, het Rijksvastgoedbedrijf en Atelier Rijksbouwmeester, onderzochten we wat er mogelijk is op deze plek. De uitkomsten van dit onderzoek staan in de eisen en wensen voor het plan (agendapunt 10).
  • 14 september 2021: vaststellen document met reacties over de wensen en eisen voor het plan en voorstel naar de gemeenteraad.
  • 15 juni 2021: online informatiebijeenkomst over de voorlopige eisen en wensen voor het plan.
  • 3 juni tot en met 4 juli 2021: reageren op de voorlopige eisen en wensen voor het plan.
  • 18 februari 2021: online meedenkbijeenkomst.
  • 24 november 2020: online meedenkbijeenkomst.
  • 6 oktober 2020: 1e online informatieavond.
  • Juli 2020: onderzoek naar mogelijkheden en wensen Pieter Baan Centrum vastgesteld (het intentiedocument).

Waar is het?

Hulp en contact Voormalig Pieter Baan Centrum

Telefoon

14 030

E-mail

herontwikkelingpbc@utrecht.nl